Prof.Dr.HAYDAR BAŞ

Prof.Dr.HAYDAR BAŞ


30 Aralık 2013
font boyutu küçülsün büyüsün

Yorumsuz


Tıpkı Gezi Parkı eylemleri gibi, “rüşvet ve yolsuzluk operasyonu” da yerli ve yabancı basında geniş yer buldu.  
The New York Times, “Erdoğan’ın siyasi hayatının tehlikeye düşmesiyle beraber, Türkiye’nin bölgedeki rolü ve Batı ile ilişkileri de sorgulanmaya başlandı. Erdoğan için başka bir endişe konusu da, hükümetine duyulan öfkenin geçen yaz İstanbul’daki bir parkın kaldırılmasını protesto eden ve şiddetle bastırılan gösterilerde olduğu gibi tekrar sokaklara dökülüp dökülmeyeceği”ni yazdı. 
Amerikan Wall Street Journal gazetesi,  Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ve İçişleri Bakanı Muammer Güler’in, “oğullarını kapana kıstıran yüksek profilli bir yolsuzluk soruşturması” üzerine istifa ettiklerini belirtti. 
İngiliz yayın kurumu BBC, haberi “Türk Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ve İçişleri Bakanı Muammer Güler, oğullarının, hükümeti vuran bir yolsuzluk soruşturması kapsamında suçlanmaları üzerine istifa ettiler” şeklinde yer verdi. Katar merkezli El Cezire televizyonu, Türkiye’nin sansasyonel yolsuzluk operasyonu ve bakanların istifasıyla sarsıldığını vurguladığı haberinde, Bayraktar’ın Erdoğan’ı istifaya çağırmasını da ekranlardan duyurdu. Dubai merkezli El Arabiya televizyonu da “Skandal, Türkiye’nin siyasi elitini vurdu ve Erdoğan’ın Adalet ve Kalkınma Partisi’ne ciddi bir meydan okuma oluşturdu” yorumunu yaptı. İran’ın resmi haber ajansı İRNA da istifasına yer verdiği Erdoğan Bayraktar’ın, “Bu milleti ve vatanı rahatlatmak için Sayın Başbakan’ın istifa etmesi gerektiğine inandığımı ifade ediyor, yüce milletime saygılar sunuyorum” sözlerini aktardı. 
Rusya’nın Sesi, “İstanbul merkezli yolsuzluk ve rüşvet operasyonu kapsamında oğlu tutuklanan Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, bakanlık görevinden istifa etti” diyerek istifayı verdi.  
Rüşvet operasyonu sonrası Türkiye’de Amerikan Büyükelçisi Ricciardone’yi hedef alan suçlamaların ardından, Amerikan Dışişleri Bakanlığı yaptığı yazılı açıklamada, “Türk medyasının bazı unsurları tarafından büyükelçimize, yönelik devam eden temelsiz saldırıları son derece rahatsız edici buluyoruz”  ifadelerini kullandı.
Amerikan CNN televizyonu, operasyon ve istifalar konusunda, hükümetin yolsuzluk operasyonunun ardından ‘çatlamaya’ başladığını, “ABD’de yaşayan bir din adamının bununla ilgili olabileceği yolunda söylentiler” olduğunu belirtti 
Yeni Mesaj gazetesinde Orhan Dede, “Hükümet paralel devletin peşinde” derken, Bayram Coşkun, “Rezalet olimpiyatları başladı” başlığı ile bir makale kaleme almış. 
Muharrem Bayraktar, “Bu pisliği temizleyin” diyerek yetkililere seslenmiş. 
Cumhuriyet’ten Cüneyt Arcayürek, “Partin ak mı, kara mı kanıtla” diye sormuş. 
Milliyet’ten Melih Aşık, “Bunun adı anayasal krizdir” demiş,  
Bugün, yurdumuzda vuku bulan rüşvet operasyonu ve bakanların istifasıyla ilgili basında yer alan haberleri verdik. 
Takdir yüce Türk milletinindir.Bu yazı 1,324 defa okundu.Yorum ekleYorum ekle
Yorumlar


  Henüz yorum yapılmamış

Bu yazarın diğer yazıları

En Çok Okunanlar