Prof.Dr.HAYDAR BAŞ

Prof.Dr.HAYDAR BAŞ


20 Kasım 2013
font boyutu küçülsün büyüsün

Değiştirilemeyen 82 Anayasası'na göre


1982 Anayasasının başlangıç bölümünde ve ilk maddelerinde şöyle yazmaktadır:  

Türk Vatanı ve Milletinin ebedî varlığını ve Yüce Türk Devletinin bölünmez bütünlüğünü belirleyen bu Anayasa, Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu, ölümsüz önder ve eşsiz kahraman Atatürk’ün belirlediği milliyetçilik anlayışı ve O’nun inkılâp ve ilkeleri doğrultusunda;

... Hiçbir faaliyetin Türk millî menfaatlerinin, Türk varlığının, Devleti ve ülkesiyle bölünmezliği esasının, Türklüğün tarihî ve manevî değerlerinin, Atatürk milliyetçiliği, ilke ve inkılâpları ve medeniyetçiliğinin karşısında korunma göremeyeceği …( konusunu )…

TÜRK MİLLETİ TARAFINDAN, demokrasiye âşık Türk evlatlarının vatan ve millet sevgisine emanet  …(eder).  

MADDE 3.– "Türkiye Devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür. Dili Türkçedir. Bayrağı, şekli kanununda belirtilen, beyaz ay yıldızlı al bayraktır.  Millî marşı İstiklal Marşı'dır" der.

MADDE 4.– Anayasanın 1. maddesindeki Devletin şeklinin Cumhuriyet olduğu hakkındaki hüküm ile 2. maddesindeki Cumhuriyetin nitelikleri ve 3. maddesi hükümleri değiştirilemez ve değiştirilmesi teklif edilemez, olduğunu yasalaştırmıştır.

MADDE 5.– "Devletin temel amaç ve görevleri, Türk Milletinin bağımsızlığını ve bütünlüğünü, ülkenin bölünmezliğini, Cumhuriyeti ve demokrasiyi korumaktır" şeklinde devam eder.

Yani Türkiye Cumhuriyeti Devleti bölünmez bir bütündür.

Devletin şekli cumhuriyettir.

Devletin temel amaç ve görevleri Türk Milletinin bağımsızlığını ve bütünlüğünü, ülkenin bölünmezliğini, cumhuriyeti ve demokrasiyi korumaktır.      

Hafta sonu Diyarbakır'da yaşanan gelişmeleri hükümet tarafından kaldırılmasına çok uğraşılan ancak henüz başarılmamış bu Anayasa maddelerine göre değerlendirelim:

Yahudi Barzani ailesinin evladı Mesut Barzani tarafından adeta başka bir ülkeye ziyaret yapar şekilde karşılandı Başbakan Erdoğan…

Her tarafta Kürtçe pankartların asılı olduğu sokaklardan geçerek geldiği meydanda, "Türk milleti katildir" diyen Şivan'la, Barzani ile ve onların kadim dostu Tatlıses'le aynı karede yer aldı.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin Başbakanı, konuşmasında iki kere Türkiye'nin güneydoğusundan toprak alarak kurulması hayal edilen Kürdistan'dan bahsetti.

Yeni Türkiye'yi inşa ettiklerini söyleyen Erdoğan, PKK'ya ve Apo'ya af sinyalini verdi.  

Barzani, gördüğü muameleden o kadar memnun kaldı ki, "Burada Kürt bayrağıyla karşılaşacağımı rüyamda görsem inanmazdım. Kürtlere özgürlük çok yakın" açıklamasında bulundu.

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı, ertesi gün Barzani ile beraber yaptığı basın açıklamasında, "Değerli Başkan Barzani, Kuzey Kürdistan'a hoş geldiniz. Bugün, Güney Kürdistan'ın Başkanı memleketi olan Amed'dedir. 90 yıllık tabu yıkıldı, Kürdistan kabul edildi" diyebildi.

Aynı gün BDP milletvekili Uçar,  "Kürt her kimse Kürdistan'a ev sahibi olur. Erdoğan, Barzani'nin misafiridir" dedi.

Bunlar, 1982 Anayasasında yer alan Türk milletinin bölünmez bütünlüğünün neresindedir? Atatürk, "Türküm" diyen herkesi Türk kabul eden, Laz, Çerkez, Türk, Kürt olan halkları birleştiren bir milliyetçilik getirmiştir.

Anayasanın başlangıç kısmında ve 2. Maddesinde vurgu yapılan ve 4. Madde ile değiştirilmesi teklif dahi edilemeyen Türk milliyetçiliği,  Diyarbakır'da gerçekleşenlerin hangi karesinde vardı?  

Ya da yapılanlar Başlangıç kısmında ifadesini bulan Türk milli menfaatleri ile zerre örtüşmekte midir?

Sevgili Kürt kardeşlerimizi, Büyük İsrail hayaline alet eden eller, maalesef Cumartesi günü Türkiye'nin güneydoğusu konusunda ciddi bir adım atmıştır.

Anayasaya aykırı olan bu uygulamaları Yüce Türk Milletinin dikkatine sunuyoruz.

Bu yazı 1,374 defa okundu.Yorum ekleYorum ekle
Yorumlar


  Henüz yorum yapılmamış

Bu yazarın diğer yazıları

En Çok Okunanlar