Prof.Dr.HAYDAR BAŞ

Prof.Dr.HAYDAR BAŞ


22 Ağustos 2013
font boyutu küçülsün büyüsün

Yeni demokrasi ve değişen değerlerimiz


Türkiye Cumhuriyeti devletinde “demokrasi ve demokratikleşme” tabirleri, cumhuriyetin kuruluş yıllarındaki manalarını kaybetmiş durumda.
Halk için demokrasi gitti, yerine başka ülkelerin iç işlerine müdahale hakkı sağlayan uluslararası demokrasi anlayışı gelişti.
Üstelik böyle bir yaklaşım dış politikanın, ülke meselelerinin önüne geçtiği bir hal almıştır.
Başbakan ve Cumhurbaşkanı, Mısır’daki darbeyi ve sonrasını konuşmak için bir araya geliyorlar.
Ana muhalefet lideri Kılıçdaroğlu, durum değerlendirmesi yapmak için Irak’a gidiyor.
Sanki ülke meseleleri halledildi, vatandaşın hiçbir sıkıntısı kalmamış gibi, dış politika ağırlıklı bir iç gündem yaşıyoruz.
Demokrasi halkın taleplerini dikkate almak ve hayata geçirmek ise, Türk halkının talepleri birlik, beraberlik, iş, aş ve Türkiye Cumhuriyeti devletinin kurucusu Atatürk’ün bıraktığı mirasın devamıdır.
Türkiye Cumhuriyeti devleti, Suriye’deki iç savaşın aktörlerine yardım etmekte, Kürt meselesi ile terörü birbirine karıştıranların taleplerini paketlerle karşılamaya çalışmaktadır…
İngiliz The Times gazetesi, Suriye’den kaçarak Kuzey Irak’a sığınan Kürt mülteciler hakkında, Kürtlerin 100 yıllık kendi devletini kurma hayalinin gerçekleşmeye başladığını ifade etti.
Ayyuka çıkmış bu devlet hayali, maalesef Türkiye’nin izlediği yanlış dış politikalar ile şekillenmektedir. 
Üstelik Suriye’den kaçan mültecilere kucak açmamızın faturası kamplarda kalanların tüm ihtiyaçlarının devlet tarafından karşılanması olarak karşımıza çıktı.
Oysa göreve geldiğinden bu yana Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’den en çok “maddi yardım ve destek sağlanması” talep edilmişti.
Türk vatandaşının ekonomik sıkıntılarının halli için tek bir milli politika hayata geçirilmiş değil.
Milli bir ekonomi politikası olmayan devletimizin milli bir eğitim anlayışı da kalmamış durumda… 
Eğitim-iş Genel Başkanı’nın verdiği bilgilere göre bu sene dağıtılacak ders kitaplarının bir kısmında İstiklal Marşı, Öğrenci Andı ve Atatürk posteri yer almamaktadır.
Yeni demokrasi anlayışı, milli güvenliği tehdit eden icraatları da demokrasi kılıfı ile hayata geçirmektedir.
Demokratikleşme paketi eğer kabul edilirse, terör örgütünde hiyerarşik yapıda yer almayanlara, şiddete karışmamış olması kaydıyla örgüte üyelikten ceza verilmeyecek.
Yine pakete göre il, ilçe ve köy isimlerinin Türkçe konulması kuralı değişiyor. Anadilde kamu hizmetine yasal dayanak düzenlenmekte…
Milli değerlerden gittikçe uzaklaşan ve batıya hizmet eden bir demokrasi anlayışı bizce demokrasi değildir.Bu yazı 1,301 defa okundu.Yorum ekleYorum ekle
Yorumlar


  Henüz yorum yapılmamış

Bu yazarın diğer yazıları

En Çok Okunanlar