Prof.Dr.HAYDAR BAŞ

Prof.Dr.HAYDAR BAŞ


21 Ağustos 2013
font boyutu küçülsün büyüsün

Haklı direnişin sonu kaos


Amerika, Ortadoğu'nun en stratejik ülkelerinden Mısır'da büyük bir kaos oluşturmayı başardı. Bu coğrafyada ABD'ye giden petrolün akışını sağlayan Süveyş Kanalı'na hâkim Mısır, İsrail'in güvenliği açısından da hayati önemde.  
Mısır'da oluşturulan tabloya 'meydan kaosu' diyebiliriz.  
Bu öyle bir kaos ki, Mısır halkı kendi ile savaşmakta, demokrasi adına en temel insan hakkı hiçe sayılmaktadır. 
Darbe karşıtlarının iki aydır yükselen sesi, aslında meşru bir hak olan 'demokratik tepki'dir. Oysa gelinen noktada, oradaki vatandaşlar dünya nezdinde birer terörist olarak değerlendirilmekteler. Bu değerlendirmede ordunun da payı büyüktür. Darbe sonrası sokaklara yapılan müdahale, sadece halkı galeyana getirmeye yaramıştır. 
Kısaca, Mısır'da sokaklara dökülmek, ülkenin içine düştüğü kaosu arttırarak ülkenin bölünmesini hızlandıracaktır. Zaten Mursi'nin fonksiyonu da bundan başka bir şey olmamıştır.
Mursi, iktidarı döneminde Birleşik Devletler ile tek bir fikir ayrılığına düşmemesine rağmen bugünkü tablonun oluşması için harcanmıştır.  
Bu sebeple bugün Mursi'yi destekleyenler aslında Mısır'ın bölünmesine hız verdikleri için yanlış yapmaktalar. Ülkemizde de çeşitli platformlarda Mursi'ye destek verilmesi gündem edilmiştir. Hatta Gezi Parkı eylemecilerinin Mısır adına da hareket etmesi konuşulmaktadır.
Hatırlanacaktır, 1.5 milyon Iraklının katledildiği olaylarda Türkiye'de meydanların sesi hiç duyulmamıştı. O gün Irak'ın bölünmesi, ülkemizdeki bu tepkisizlikle kolaylaşmıştır. 
Günümüzde ise, tam tersi Mısır'ın bölünmesi sokaklardaki binlerce insanın üzerinden hayata geçiriliyor. 
Katıldığı toplantılarda Rabiatül Adeviye Meydanı'nın simgesi olan el işareti ile Mursi yanlılarına destek verenler, BOP Eşbaşkanlığını sürdürdükleri sürece bu manada samimi bulunmayacaklardır. Zira gelinen noktada Rabiatül Adeviye Meydanı'ndakilerin yanında yer almak, Mısır'daki kaosu körüklemekten başka bir işe yaramayacaktır. 
Mısır için biçilen kılıf, Hıristiyan Kıptilerin ayrılarak devlet kurduğu ve İsrail'in güvenliğinin temin edildiği bölünmüş bir Mısır'dır.
Yine ABD adına, yine İsrail menfaatine bir proje. 
Türkiye ise yine başrollerde…Bu yazı 1,344 defa okundu.Yorum ekleYorum ekle
Yorumlar


  Henüz yorum yapılmamış

Bu yazarın diğer yazıları

En Çok Okunanlar