Prof.Dr.HAYDAR BAŞ

Prof.Dr.HAYDAR BAŞ


2 Ağustos 2013
font boyutu küçülsün büyüsün

Kadir geceniz mübarek olsun


“Ramazan ayı öyle bir aydır ki, O’nda Kuran-ı Kerim nazil oldu” buyuruyor Cenab-ı Hakk Bakara Suresi’nde. (Bakara 185)
Kuran-ı Kerim’in Levh-i Mahfuz’dan dünya semasına indirilmesinin tamamlandığı ve Peygamber Efendimize vahyedilmeye başlandığı gece, Ramazan ayı içerisindeki Kadir Gecesi’dir. Cebrail (as) Peygamberimize (sav) ilk vahyi bu gece getirmiştir. Alak Suresi’nin “İkra! Oku!” emriyle başlayan ilk beş ayeti bu gecede inmiştir.
Yüce kitabımız Kuran-ı Kerim’in inmeye başladığı Kadir Gecesi tam belli olmamakla beraber, Ramazan ayının son on günü içinde saklıdır.
Kadir Gecesi ile ilgili başlı başına bir sure vardır. Kadir suresi. “Biz O’nu (Kuran’ı) Kadir gecesinde indirdik. Kadir Gecesi’nin ne olduğunu bilir misin? Kadir Gecesi bin aydan hayırlıdır. O gecede, Rablerinin izniyle melekler ve Ruh (Cebrail), her iş için iner dururlar. O gece esenlik doludur. Ta fecrin doğuşuna kadar” (Kadir, 1-5)
Bin aydan hayırlı olduğu ayetle beyan edilen bu gece insan ömrü hesap edildiğinde 83 yıla karşılık gelmektedir. Bir gecede elde edilecek sevap bir ömür boyu yapılan ibadetlerin sevabına karşılık gelecek, Kadir Gecesi çok mübarek bir gecedir.
Hz. Peygamber bu gecede yapılacak ibadetle ilgili şöyle buyurmuştur: “Her kim imanından dolayı ve sevabını yalnız Cenab-ı Hakk’tan umarak Kadir Gecesi’ni ihya ederse geçmiş günahları affolunur.”
Kendisinin Ramazan ayının son on gününde ibadete özellikle dikkat ettiği ve Ehl-i Beyt’ini de buna özendirdiği bilinmektedir.
Bu mübarek gecede, nasıl ibadet yapmak gerekir?
En başta Cenab-ı Hakk’tan af dilemeliyiz. Kuluz ve bilerek veya bilmeyerek hatalar işlemekteyiz. “Ya Rabbi, işlediğim günahlardan dolayı beni affet” diye istiğfarda bulunmalıyız. 
Hz. Peygamber (sav) “Ben günde yetmiş defa istiğfar ediyorum. Sahabem, siz de istiğfar ediniz” buyurmaktadır.
Allah’ın tevbe eden kulları sevdiği Kuran’da da beyan edilmektedir. “Şüphesiz Allah tevbe edenleri de sever, temizlenenleri de sever.” (Bakara, 222)
Hz. Aişe Peygamber Efendimize, “Ey Allah’ın Resûlü! Kadir Gecesi’ne rastlarsam nasıl dua edeyim” diye sorar. Peygamberimiz, “Allahım! Sen affedicisin, affetmeyi seversin, beni de affet” diye dua et” buyurmuştur. (Tirmizî, Kitabü’d-Deavât, 85)
Ayette, “Allah ve melekleri, Peygambere (sav) çok salâvat getirirler. Ey müminler! Siz de O’na salâvat getirin ve tam bir teslimiyetle selam verin” (Ahzab 33) buyruluyor. 
Allah’ın salâvat getirecek kadar kıymet verdiği Resulullah (sav) Efendimize biz de Kadir Gecesi’nde çokça salâvat getirmeliyiz.
Allah’ı çokça anmamız gereken bir gecedeyiz. Kelime-i Tevhit ile Allah’ın güzel isimleri ile onu zikredelim.
Yine bu gecede, iki rekâtta bir selam vererek namaz kılmak da çok sevaptır. Her rekâtta bir Kadir Suresi ve 3 İhlâs Suresi okuyarak kılınan bu namaz, on iki rekâtta tamamlanır.
Cenab-ı Hakk Kadir Gecesi’nin faziletinden istifade etmeyi nasip eylesin ve hepimize mübarek kılsın!Bu yazı 1,467 defa okundu.Yorum ekleYorum ekle
Yorumlar


  Henüz yorum yapılmamış

Bu yazarın diğer yazıları

En Çok Okunanlar