Prof.Dr.HAYDAR BAŞ

Prof.Dr.HAYDAR BAŞ


9 Temmuz 2013
font boyutu küçülsün büyüsün

Kime göre demokrasi


Gezi Parkı olayları sırasında halk ile polisi karşı karşıya getiren görüntüler konuşulmaya devam ediyor. AKP’nin demokrasi anlayışı konusunda önemli bir sınav olan bu eylemler Batı basınında da “Türkiye’deki demokrasi anlayışı açısından” geniş yer bulmuştu.
Fransa’nın Le Monde gazetesi, “Türkiye: Mösyö Erdoğan ya da iktidar sarhoşluğu” başlığını taşıyan yazıda, Erdoğan’ın orantısız güç kullanımına izin vermesini eleştirirken, eylemlerin nedenleri arasında ülkedeki kamu kurumlarının iktidar tarafından ele geçirilmesi de dâhil olmak üzere bir dizi antidemokratik uygulamayı sıralamıştı.
Hollanda basını da gezi eylemlerini demokrasi açısından ele alarak, “demokrasiyi koruyan ve kollayan yurttaşların olması Türkiye demokrasisi açısından önemli bir kazanımdır” şeklinde yorumlara yer verdi. Bu yorumlarda mevcut iktidarın demokrasiden uzak icraatları eleştiriliyordu.
Türkiye, AKP iktidarı döneminde, BOP sürecinde Ortadoğu’daki Müslüman ülkelere ileri demokrasi konusunda model ülke örneği seçilmiştir.
Ancak Gezi eylemlerindeki orantısız güç ve halkın taleplerine karşı sergilenen duyarsızlık,   ülkemizdeki demokrasiyi sorgulatırken, modellik vasfının da aslında gerçek olmadığını gösterdi. Model ülke Türkiye’nin, Mısır’ı da demokrasi uygulamaları konusunda etkilediği yazılmıştı.
Hatta darbeden sadece üç hafta önce “Türkiye ile Mısır: İkili İlişkiler ve Demokrasi Tecrübeleri Çalıştayı” düzenlenmişti.
Çalıştaydan beklenilen, ülkede demokrasi adına gerçekleştirildiği iddia edilen devrimin güçlenmesi idi.
Burada söz alan Mısır Stratejik Çalışmalar ve Gelecek Çalışmaları Merkezi’nden, General Adil Süleyman, Mısır ordusunun siyasete karışmadığının altını çizmişti.
Bu konuşmalardan sadece üç hafta sonra Mısır’da ordu yönetime el koydu, demokrasi ile geldiği iddia edilen lider darbe ile indirildi.
İleri demokraside model ülke Türkiye’de ise, son dönemde özellikle adalet mekanizmasından duyulan endişe, bağımsız yargıya güvenin azalması, yandaşlara yapılan farklı muamele örnekleri, kamu kurumlarının ele geçirildiği yönündeki eleştiriler, halkın tepkilerine duyarsızlık maalesef Türk demokrasini sorgulatmaktadır.
Kendinden etkilendiği iddia edilen Mısır’da, seçimle gelen darbe ile gitti.
Bu gelişmeler “kime göre demokrasi ve ne için demokrat” sorularını akla getirmektedir.
Batı bir yandan demokrasi yanlışlarını eleştirirken, diğer yandan ülkelere ne kadar demokrasi geleceğini kendi takdir etmektedir.
Ve bu demokrasi anlayışı, halkların taleplerine göre değil, sadece ABD menfaatlerine göre hayata geçirilmekte…     Bu yazı 1,375 defa okundu.Yorum ekleYorum ekle
Yorumlar


  Henüz yorum yapılmamış

Bu yazarın diğer yazıları

En Çok Okunanlar