Prof.Dr.HAYDAR BAŞ

Prof.Dr.HAYDAR BAŞ


7 Temmuz 2012
font boyutu küçülsün büyüsün

Yeterli kaynakları bulamazsanız faciayı yaşayacaksınızSamsun’da yaşanan sel felaketinde 9 vatandaşımız hayatını kaybetti. 
TOKİ ve Canik belediyesi tarafından kentsel dönüşüm projesi kapsamında yapılan “Kuzeyin Yıldızı Evleri” dere yatağına yapılması neticesinde 6 kişiye mezar oldu. 
Geçtiğimiz günlerde Ankara’da yol çalışmaları sırasında meydana gelen faciada da çöken asfaltın içine gömülerek kaybolan vatandaşın cansız bedenine gün boyu süren aramaların ardından ulaşılabilmişti. 
Halkımızı ev sahibi yapma projesi ve belediyecilik hizmetleri elbette ki sosyal bir devlet olmanın gereğidir. 
İktidara geldikleri tarihten itibaren en büyük icraatları olarak yol yaptıklarını ve herkese anahtar dağıttıklarını vurgulayan hükümet görünen o ki, mevcut düzende tek gelir kalemi vergiler olması münasebetiyle alt yapı çalışmalarına yeterli kaynağı aktaramamaktadır. Halka hizmet maksadıyla yola çıkılsa da bu eksik malzemelerin faturası yine halka çıkmaktadır. 
Kira öder gibi ev sahibi olacaksınız diyerek ilan edilen proje de aslında bize aittir. Ve bizim Milli Ekonomi Modeli’nde sosyal devlet projeleri içerisinde yer alan bu başlığımızda ağır maliyet yükünün vatandaşa yansıtılması söz konusu değildir. Sosyal devlet olmanın gereği budur. Sosyal devlet en az vergi ile en fazla hizmeti vatandaşına sunan devlettir. 
Neredeyse soluduğumuz havadan vergi alınan Türkiye’de buna rağmen elde edilen gelir hizmetin eksiksiz yerine getirilmesine yetmemektedir. 
Milli Ekonomi Modeli’nde, sosyal devlet projeleri kapsamında 20 yıl vadeli, kira ödüyor gibi ev sahibi olma projesinin yanında ev hanımlarının emekli edilmesi, her Türk vatandaşına vatandaşlık maaşı verilmesi, emekli, dul ve yetimlerin maaşlarından vergi kesintilerinin kaldırılması, kimsesiz yaşlıların maaşa bağlanması, doğum yapan her anneye ikramiye verilmesi, gençlerin uzun vadeli faizsiz krediler ile evlendirilmesi, tarım kesimine ve hayvan yetiştiricisine destek olunması şeklinde bir dizi projeyi ilan etmiştik. 
Ancak biz bunları vaat ederken, bugünkü gibi sadece vergilere güvenmedik. 
Milli Ekonomi Modeli’nde devletin gelir kaynakları, vergilerin yanında senyorajın devreye konması ile elde edilecek gelir ve yeraltı kaynaklarının işletilmesiyle elde edilecek kaynaktır. Ancak böyle güçlü bir gelir ile devletin sosyal devlet hizmetlerini eksiksiz sunması söz konusu olabilir. 
Bu kaynaklar devreye girmediği sürece de bu elim hadiseler maalesef tekrar tekrar yaşanacaktır. Bu yazı 1,931 defa okundu.Yorum ekleYorum ekle
Yorumlar


  Henüz yorum yapılmamış

Bu yazarın diğer yazıları

En Çok Okunanlar