En Sıcak Konular

Murat ÇABAS


Murat ÇABAS
25 Kasım 2012

Prof. Dr. Haydar Baştan tarihi hizmetÇağın bilgesi Prof. Dr. Haydar Baş, “zor olanları” başarmaya devam ediyor. 

Dünya asırlardır kapitalizmin sömürü düzenine mahkum durumda… Bazı batılı bilim adamlarının ifadesiyle kapitalizm dünyanın geldiği son noktaydı, ondan ötesi yoktu. 

Kapitalizm, kafasında ve gönlünde diğer insanları sömürme isteği olanların ürettiği hastalıklı bir proje olduğu için, çıktığından bu yana sürekli olarak bir kesimin mutluluğu için milyarlarca insanın bedel ödemesi olarak zuhur etmiştir. 

Dünyanın “artık çıkış yolu yok” diyerek yapılan zulümleri ve sömürüleri kabullendiği bir dönemde Prof. Dr. Haydar Baş’ın Milli Ekonomi Modeli ortaya çıkmış ve “hayır, dünya bu zulme mahkum değildir, dünya daha yaşanabilir hale gelebilir, kaynaklar hepimize yeter, kavgaya gerek yok” diyerek gerçek barışın, huzurun çözümünü sunmuştur. 

Model, bu sebeple, tanınmış yüzlerce yabancı bilim adamı tarafından da takdir edilmiş ve küresel krizde 100’ü aşkın ülkenin ekonomi yönetimleri modeli çıkış noktası olarak görmüşler, bazı bölümlerini uygulamışlardır. 

Sayın Baş’ın ekonomi çalışmaları dünya ekonomi tarihinde yepyeni bir çığır açarken, Ehl-i Beyt hakkında yapmış olduğu çalışmaların ise bundan çok daha önemli bir hizmet olduğunu ifade etmeliyiz. 

Prof. Dr. Baş’ın, kaleme aldığı Ehl-i Beyt külliyatı ve son günlerde yazdığı makalelerle Şii, Sünni ve Alevi kardeşlerimiz arasında körüklenen fitnelerin temeline inerek bu fitnelerin kökünü kazıyacak tespitler ortaya koyması gerçekten İslam tarihi açısından, birlik ve beraberlik adına çok önemli hizmetlerdir. 

Bu açıklamalar, tespitler gerçekten inananların kafalarındaki ve gönüllerindeki bulanıklığı ortadan kaldırırken, niyeti bu fitne üzerinden nemalanmak olanları oldukça huzursuz etmiştir. 
Bildiğiniz gibi Nisan yağmuru nebatat için berekettir, ama yılanın gözünü kör eder.

Sayın Baş’ın yazdığı son makalelerde Abdullah b. Sebe hakkında yaptığı değerlendirmeler mutlaka not alınması lazım. 

Tarihte var olmamış ve aslen Yahudi olduğu iddia edilen biri olan Abdullah b. Sebe üzerinden Şiilik ve Alevilik asırlardır karalanmak istenmiştir. 

Kur’an’ın ve sünnetin farz olarak ifade ettiği Hz. Ali’yi ve Ehl-i Beyt’i sevmek bu yaşamamış kişinin tekeline bırakılarak, Hz. Ali’yi seven herkes de bu adama bağlıymış gibi gösterilmeye çalışılmıştır. Bu ne büyük fitnedir. 

Ölçüde zerre kadar sapma göstermeyen, Peygamber Efendimizin (SAV) gözdeleri olan Hz. Ebu Zer Gifari, Hz. Selman-ı Farisi, Hz. Ammar b. Yasir, Hz. Ebu Eyyub el Ensari, Hz. Cabir b. Abdullah, Hz. Abdullah b. Abbas, Hz. Zeyd b. Erkam gibi büyük sahabeler bu fitne üzerinden karalanmak istenmiştir. Bu ne büyük bir art niyettir. 

Hz. Ali’yi ve Ehl-i Beyt’i sevmek o kadar büyük bir ibadettir ki, bunun temellerini bizzat Cenab-ı Hak ve Allah Resulü atmıştır. 

220 adet Ehl-i Sünnet kaynağında da geçen Gadir Hum hutbesi, bizzat Cenab-ı Hakk’ın emriyle zuhur etmiş ve Peygamber Efendimiz (SAV) Hz. Ali’yi ve Ehl-i Beyt’i kendisinden sonra insanların tek kurtuluş gemisi olarak ilan etmiştir. 

Bu gerçekleri ortaya koyarak asırlık fitnelerin kökünü kazıyan Prof. Dr. Haydar Baş’a derinden şükranlarımı iletirim. 

Sayın Baş’ın bu çalışmaları o kadar önemlidir ki, hem geçmişten bu yana süren ayrılıkların sonu gelmektedir hem de bu ayrılıklar üzerinden bugün başlatılmak istenen çatışmaların önü kesilmektedir. Bu yazı 5,103 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 25 Kasım 2012 Prof. Dr. Haydar Baştan tarihi hizmet

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  1,022,647 µs